Visit our social media channels

Skip to main content

Nejčastější dotazy

Invisalign je prakticky neviditelný způsob, jak upravit polohu zubů a dosáhnout úsměvu, po kterém jste vždy toužili. Pomocí moderní počítačové 3D vizualizace bude na základě předpisu dodavatele systému Invisalign vytvořen kompletní plán léčby, včetně znázornění nápravy z původní polohy zubů do požadované konečné polohy. Poté bude přímo na míru pro vás vyrobena sada rovnátek, jimiž se budou zuby po malých kouscích narovnávat. Každá rovnátka budete nosit asi dva týdny, poté je vyměníte za následující rovnátka ze sady. Tímto způsobem se zuby postupně posouvají do naplánované koncové polohy. Dobu léčby stanoví podle vašich konkrétních potřeb dodavatel systému Invisalign.

Rovnátka Invisalign jsou téměř neviditelná. Nikdo si ani nevšimne, že tuto nenápadnou pomůcku nosíte, a rovnátka Invisalign se tak stanou bezproblémovou součástí vašeho životního stylu a každodenní komunikace s okolím.

Rovnátka Invisalign jsou vyjímatelná. Jednoduše je vyjmete z úst a můžete jíst a pít, na co máte právě chuť. Stejně tak je lze sundat na čištění zubů kartáčkem a zubní nití, abyste si uchovali svěží dech a mohli dodržovat ústní hygienu, jak jste zvyklí.

Na rozdíl od tradičních pevných rovnátek se Invisalign obejde bez kovových zámečků a drátů. Ve většině případů tak v ordinaci dodavatele systému Invisalign strávíte méně času, protože rovnátka není třeba nastavovat.

A konečně: se systémem Invisalign si prohlédnete virtuální výsledek a plán léčby ještě předtím, než si nasadíte první rovnátka, a uvidíte tak, jak budou vaše zuby po skončení léčby vypadat.

Zubní lékaři a ortodontisté úspěšně používají vyjímatelné aparáty již mnoho let. Avšak až s použitím počítačové 3D technologie a výrobou zcela na míru může nyní široká škála pacientů, toužících po rovných zubech, využít systém Invisalign. Díky unikátnímu softwaru  ClinCheck® vidí pacienti plán léčby od prvních fází až po finální výsledek ještě před vložením prvních rovnátek do úst.

Align Technology, Inc., společnost vyrábějící systém Invisalign, byla založena v roce 1997.

Již v roce 1945 doktor H. D. Kiesling prognózoval, že moderní technologie jednoho dne umožní vyrábět série rovnátek, které zajistí pohyb zubů nutný ke komplexní ortodontické léčbě. Společnost Align Technology proměnila tuto vizi ve skutečnost. S využitím pokročilé počítačové technologie vyrábí Align Technology přímo na míru systém Invisalign – sady nenápadných rovnátek. Pacient nosí postupně jednotlivá rovnátka ze sady, která zajišťují pozvolný pohyb zubů v dolním i horním oblouku.

Léčbu systémem Invisalign absolvovalo více než 4 milionu pacientů po celém světě. A počet těchto úsměvů každým dnem roste.

Systém Invisalign se prodává ve více než 45 zemích: přímým prodejním modelem v USA, Kanadě, Evropě, Číně, Japonsku a asijsko-pacifickém regionu a distributorskou sítí na menších rozvíjejících se trzích v Evropě, na Středním východě a v Africe (EMEA) a v Jižní Americe.

Stejně jako u ostatních typů ortodontické léčby závisí cena systému Invisalign na složitosti problému a konkrétním řešení léčby. Cena léčby je většinou srovnatelná s tradičními pevnými rovnátky. Ačkoli je přesnou cenu schopen stanovit pouze dodavatel systému Invisalign, ceny za léčbu rovnátky Invisalign se pohybují v rozmezí 86 000 – 155 000 Kč. Není-li však posun zubů tak výrazný, může cena začínat už na 51 500 Kč.

Rovnátka Invisalign posouvají zuby kontrolovaným pohybem. Na rozdíl od tradičních rovnátek systém Invisalign kontroluje nejen velikost posunu rovnátkem, ale také jeho načasování.  V každé fázi se tak v souladu s plánem léčby mohou posouvat jen některé zuby. Vzniká tak účinný systém vyvíjených sil, které posouvají zuby do předepsané požadované polohy.

Prakticky neviditelná rovnátka jsou vyrobena ze silného zdravotnického termoplastického materiálu, vyvinutého speciálně pro systém Invisalign. Rovnátka se vyrábějí na míru a precizně kopírují váš chrup.

Rovnátka Invisalign lze využít prakticky při jakékoli metodě léčby, a proto je nezbytné speciální školení. Všichni ortodontisté a zubaři, kteří chtějí léčit pacienty systémem Invisalign, musí absolvovat toto školení, při němž získají potřebné znalosti a dovednosti k léčbě pacientů s různými potřebami. Bez absolvování školení nebude léčba v jeho ordinaci akceptována. K léčbě pacientů systémem Invisalign je celosvětově proškoleno více než 82 000 stomatologů a ortodontistů. Najděte si dodavatele systému Invisalign ve svém okolí.

Zkušený dodavatel systému Invisalign může těmito rovnátky léčit nesprávný skus u většiny dospělých a dospívajících, kteří si přejí hezčí úsměv. U náctiletých dětí se poraďte s dodavatelem systému Invisalign o tom, zda by mohl být vhodnou variantou Invisalign Teen.

Interval návštěv je v podstatě stejný jako v případě tradičních rovnátek. Protože však není třeba rovnátka jakkoli nastavovat, může být doba strávená v zubařském křesle podstatně kratší.  Pacienti navštěvují dodavatele systému Invisalign zpravidla po 4 až 6 týdnech, aby se ujistili, že léčba postupuje podle očekávání, a dostanou od něj další sady rovnátek Invisalign. O konkrétním postupu však rozhodne podle nasazené léčby dodavatel systému Invisalign.

Celková doba závisí na složitosti léčby, většinou je však srovnatelná s tradičními rovnátky. Typická léčba trvá 9 až 18 měsíců. Podrobnější informace vám při návštěvě poskytne dodavatel systému Invisalign.

Někteří lidé mohou během prvních několika dní na začátku každé fáze léčby, kdy nasazují nová rovnátka, přechodně pociťovat mírně nepříjemný pocit tlaku. Ten je však naprosto normální. Znamená to, že rovnátka dělají svou práci – pozvolna posouvají zuby a pomáhají vám dosáhnout konečného výsledku. Tento nepříjemný pocit většinou za pár dní zmizí.

Dodavatel systému Invisalign může léčit překusy u naprosté většiny dospělých a dospívajících. Poraďte se s dodavatelem systému Invisalign, zda bude tato léčba vhodná i pro vás.

Pouze váš dodavatel systému Invisalign může rozhodnout, zda jste vhodným pacientem pro léčbu systémem Invisalign.

Vzhledem k tomu, že můstky pevně spojují dva nebo více zubů, vytvářejí značnou překážku v pohybu zubů. O tom, zda jsou můstky ve vašem případě relevantním faktorem, musí rozhodnout dodavatel systému Invisalign.

Korunky většinou nehrají v léčbě systémem Invisalign žádnou roli. V některých případech se však na zuby připevňuje kompozitní materiál v barvě zuboviny (nazývaný příchytka), který je nezbytný k dosažení některých pohybů. Příchytky se na korunky připevňují obtížněji než na zub. V takovém případě je třeba pečlivě uvážit umístění korunek. Bližší informace vám podá dodavatel systému Invisalign.

Ano. Mezery mezi zuby lze systémem Invisalign většinou snadno uzavřít. Poraďte se s dodavatelem systému Invisalign, zda bude tato léčba vhodná i pro vás.

TMJ je anglická zkratka pro temporomandibulární kloub. Lidé s poruchou tohoto kloubu mohou mít celou řadu problémů. Některé z nich se mohou nasazením aparátů a léčby typu Invisalign zhoršit, v jiných případech může tato léčba přinést dokonce zlepšení. Chcete-li vědět, zda bude mít váš problém s temporomandibulárním kloubem negativní vliv na léčbu, poraďte se s dodavatelem systému Invisalign.

Nasazení retaineru po ortodontické léčbě je důležitý krok. Retainer udržuje zuby pevně v jejich nové poloze. Chcete-li pracně docílený výsledek uchovat, doporučujeme nosit retainer podle pokynů dodavatele systému Invisalign. Ve většině případů jsou poslední rovnátka Invisalign v podstatě dočasným retainerem, který udržuje zuby ve správně poloze do doby, než lékař rozhodne o dalším postupu. O možnostech dlouhodobější fixace zubů vám poradí dodavatel systému Invisalign.

Mnoho pacientů podstupujících léčbu systémem Invisalign absolvovalo někdy v minulosti – často v dětství – léčbu tradičními rovnátky. Rovnátka Invisalign většinou dokážou napravit posun, k němuž dojde po sundání rovnátek (tzv. relaps).

Kombinací tradičních rovnátek a neviditelných rovnátek Invisalign se léčí značný počet pacientů. O optimální léčbě se poraďte s dodavatelem systému Invisalign.

Ne. Na rozdíl od tradičních rovnátek s drátem a zámečky můžete během léčby jíst, na co máte chuť, protože si rovnátka na jídlo a pití sundáte. Invisalign vás tak nebude jakkoli omezovat v konzumaci vašich oblíbených potravin. Po každém jídle a před nasazením rovnátek je však důležité vyčistit si zuby kartáčkem a zubní nití. Jen tak lze dodržet správnou ústní hygienu.

Rovnátka je třeba nosit s výjimkou jídla a čištění zubů kartáčkem a nití nepřetržitě po celou dobu léčby.

U drtivé většiny pacientů nemají rovnátka žádný vliv na artikulaci. Stejně jako u tradičních ortodontických aparátů si však pacient musí v první fázi léčby zvyknout na to, že má v ústech něco nového.

V průběhu léčby rovnátky Invisalign se nedoporučuje kouřit, protože by mohlo dojít ke znečištění nebo neestetickému zabarvení rovnátek.

Žvýkání žvýkaček se během léčby rovnátky Invisalign nedoporučuje, protože by se mohla žvýkačka na rovnátka nalepit. V ideálním případě se rovnátka vyndávají na každé jídlo.

Nejlepším způsobem čištění rovnátek je vyčistit je kartáčkem, opláchnout je vlažnou vodou a použít Invisalign Cleaning Crystals nebo speciální čisticí tablety. Po každém jídle a před nasazením rovnátek je důležité vyčistit si zuby. Jen tak lze dodržet správnou ústní hygienu.

Může Invisalign pomoci i vám?

Může Invisalign pomoci i vám? Více informací

Příběhy úsměvů

Příběhy úsměvů Videogalerie

Invisalign ve vašem okolí

Invisalign ve vašem okolí Váš lékař v okolí